A set of crash tests consists of running a test car moving at a speed of 10.2 m/
ID: 1480600 • Letter: A
Question
A set of crash tests consists of running a test car moving at a speed of 10.2 m/s (22.4 m/h) inLo a solid wall. Strapped securely In an advanced seat belt system, a 57.0 kg (125.4 lbs) dummy is found to move a distance of 0.870 m from the moment the car touches the wall to the time the car is stopped. Calculate the size of the average force which acts on the dummy during that time. Using the direction of motion as positive direction, calculate the average acceleration of the dummy during that time (in g's) (use lg=9.8 m/s^2). In a different car, the distance the dummy moves while being stopped is reduced from 0.870 m to 0.200 m calculate the average force on the dummy as that car stops.Explanation / Answer
let the average force be F
work done by this force=F*distance
initial energy of dummy=0.5mv^2=0.5*57*10^2=2850
by work done principle
F*0.870=-2850
F=-3275.86N
(b)acceleration=Force/mass=-3275.86/57=-57.4712 m/s^2 or -5,86g
(c) if distance=0.290 m
Work done=F'*0.290=-2850
F'=-9827.586 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.