A service process has five steps. Every customer must go through Step 1, Step 2,
ID: 357161 • Letter: A
Question
A service process has five steps. Every customer must go through Step 1, Step 2, Step 3, Step 4, and Step 5. Step 1 has a capacity of 9.53 customers per hour Step 2 has a capacity of 8.79 customers per hour, Step 3 has a capacity of 6.57 customers per hour, Step 4 has a capacity of 9.89 customers per hour, and Step 5 has a capacity of 6.63 customers per hour. The process operates 10 hours per day. Use at least 4 decimals in calculation and answer. You must show your calculation steps on your spreadsheet What is the cycle time of the service process in minutes per customer? The cycle time is minutes per customerExplanation / Answer
1 hour = 60 minutes
step 1 capacity = 9.53
minutes taken per customer = 60/9.53 = 6.2959 mins
step 2 capacity = 8.79
minutes taken per customer = 60/8.79 = 6.8259
step 3 capacity = 6.57
minutes taken per customer = 60/6.57 = 9.1324
step 4 capacity = 9.89
minutes taken per customer = 60/9.89 = 6.0667
step 5 capacity = 6.63
minutes taken per customer = 60/6.63 = 9.0498
total time taken per customer is sum off all the time calculated above:
cycle time = 6.2959 + 6.8259 + 9.1324 + 6.0667 + 9.0498
= 37.3707 minutes
cycle time is 37.3707 minutes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.