The figure shows a rigid assembly of a thin hoop (of mass m = 0.28 kg and radius
ID: 1459528 • Letter: T
Question
The figure shows a rigid assembly of a thin hoop (of mass m = 0.28 kg and radius R = 0.13 m) and a thin radial rod (of length L = 2R and also of mass m = 0.28 kg). The assembly is upright, but we nudge it so that it rotates around a horizontal axis in the plane of the rod and hoop, through the lower end of the rod. Assuming that the energy given to the assembly in the nudge is negligible, what is the assembly's angular speed about the rotation axis when it passes through the upside-down (inverted) orientation?
Explanation / Answer
use the parallel axis theorem , the rotational inertai is
I = 1/12 mL^2 + m(L/2)^2 + 1/2 mR^2 + m(R+L)^2
here L = 2R
I = 10.83 mR^2
if we take the base of rod to be at the coordinte origin (0 , 0 )
CM = y = mL/2 + m(L+R)/m+m = 2R
comparing the initial position to its upside down postion
dy = 4R
The corresponding loss in gravitational potential energy is converted into kinetic energy. Thus
K = (2m)*g*(4R)
1/2*I*w^2 = (2m)*g*(4R)
1/2 * 10.83 mR^2 w^2 = (2m)*g*(4R)
w = 10.55 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.