Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure shows a plot of potential energy U versus position x of a 0.250 kg pa

ID: 2179761 • Letter: T

Question

The figure shows a plot of potential energy U versus position x of a 0.250 kg particle that can travel only along an x axis under the influence of a conservative force. The graph has these values: UA = 9 J, UC = 20 J and UD = 24 J. The particle is released at the point where U forms a potential hill of height UB = 12 J, with kinetic energy 6.50 J. What is the speed of the particle at (a)x = 3.5 m and (b)x = 6.5 m? What is the position of the turning point on (c) the right side and (d) the left side?

The figure shows a plot of potential energy U versus position x of a 0.250 kg particle that can travel only along an x axis under the influence of a conservative force. The graph has these values: UA = 9 J, UC = 20 J and UD = 24 J. The particle is released at the point where U forms a potential hill of height UB = 12 J, with kinetic energy 6.50 J. What is the speed of the particle at (a)x = 3.5 m and (b)x = 6.5 m? What is the position of the turning point on (c) the right side and (d) the left side?

Explanation / Answer

total energy of the system will remain constant at all the points as all the forces are conservative in nature. so total energy=12+6.5=18.5 J a.at x=3.5 m, potential energy=Ua=9 J so kinetic energy=18.5-9=9.5 J so velocity=8.717 m/s b. at x=6.5, potential energy=0 kinetic energy=18.5-0=18.5 so speed=12.165 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote