The figure shows a plastic rod that is .5 m long and has a non-uniform linear ch
ID: 3897761 • Letter: T
Question
The figure shows a plastic rod that is .5 m long and has a non-uniform linear charge density lamda=(500microCoulombs/meters)(x^2). The rod is lying on the x-axis with its left end at the origin. Assuming V=0 at infinity, find the electric potential (in volts) at the left end of teh rod - in other words, at the origin. Select the closest answer.
A) V= 5.625*10^5 V <<<<<<<<<<<Right Answer
B) Infinity
C) V= 2.25*10^6 V
D) V= 1.875*10^5 V
E) V= 3.09*10^5 V
Can some one please explain to me how you arrive to that answer.
Explanation / Answer
eelctric potnetial due to this distrinbutionn is givne V = sigma/eo
wehre e0 = constante = 8.85*10^-12
V = 500*10^-6/*8.85*10^-12)
V = 5.65*10^5 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.