The figure shows a plot of potential energy U versus position x of a 0.230 kg pa
ID: 1434687 • Letter: T
Question
The figure shows a plot of potential energy U versus position x of a 0.230 kg particle that can travel only along an x axis under the influence of a conservative force. The graph has these values: UA = 9 J, UC = 20 J and UD = 24 J. The particle is released at the point where U forms a “potential hill” of “height” UB = 12 J, with kinetic energy 4.50 J. What is the speed of the particle at (a)x = 3.5 m and (b)x = 6.5 m? What is the position of the turning point on (c) the right side and (d) the left side?
Explanation / Answer
total starting KE = 12+4.5 = 16.5 Joules
part A: at x = 3.5 m
PE at A = 9 J
hence KE = 0.5 mv^2 = 16.5 -9 = 7.5
velocity V = sqrt(2* 7.5/0.23)
V = 8.07 m/s
--------------------------------------
part B:
at x= 6.5
PE = 0
KE = 0.5 mv^2 = 16.5 J
v^2 = 2*16.5/(0.23)
V = 11.97 m/s
--------------------------------------------
turing point at right, x = xr
U(xr) = 16.5 J
slope from 7 to 8 is 24 J
slope = (16.5-0)/(xr-6.5) = 24
xr = 7.185 m
-------------------------
turinng point at left x = xL
again slope (20-16.5)/(xL-1) = 4.5
x = 1.77 m
so particle move from 1.77 to 7.185 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.