A single circular loop of wire of radius r = 1.7 cm rotates at a frequency of 60
ID: 1456609 • Letter: A
Question
A single circular loop of wire of radius
r = 1.7
cm rotates at a frequency of 60 Hz in a constant magnetic field of magnitude
B = 1.8 T.
Use this to design a generator that produces an induced emf of 600 V. Hint: You must choose values for the number of loops and the area of each loop.
I am supposed to use this equation to get the number of loops but for some odd reason I keep getting the wrong number of loops. Calculation and explanation would be helpful.
number of loops ? area of a loop 9.079e-04 m2Explanation / Answer
given
r = 1.7 cm = 0.017 m
f = 60 hz
B = 1.8 T
Vmax = 600 v
Area of the loop, A = pi*r^2
= pi*0.017^2
= 9.08*10^-4 m^2
angular frequency, w = 2*pi*f = 2*pi*60 = 377 rad/s
let N is the number of loops required.
we know, maximuminduced emf, Vmax = N*A*B*w
==> N = Vmax/(A*B*w)
= 600/(9.08*10^-4*1.8*377)
= 974 <<<<<<<<<<<<<<<------------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.