A simulation model of a production line was developed, verified, and validated.
ID: 344539 • Letter: A
Question
A simulation model of a production line was developed, verified, and validated. The model is now being utilized to evaluate various alternatives for improving the daily line throughput (16 hours of operation per day). Initial runs give an estimated standard deviation of the daily throughput as 5.5 jobs per hour. If you want get generate a 95% confidence interval for daily production line throughput with a half-width of 0.5 jobs per hour, estimate the number of simulation replications of the 16 hour day that should be conducted.
Explanation / Answer
For 95% confidence interval, z value = NORMSINV(1-(1-0.95)/2) = 1.96
Standard deviation, s = 5.5 jobs per hour
Tolerance, e = 0.5 jobs per hour
Number of simulation replications of the 16 hour day that should be conducted = (z*s/e)2
= (1.96*5.5/0.5)2
= 465
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.