A simple tandem sample of size n is dawn from a population that is normally dist
ID: 3238476 • Letter: A
Question
A simple tandem sample of size n is dawn from a population that is normally distributed. The sample mean, x is found to be 111, and the sample standard deviation, s is found to be 10. (a) Construct an 80% confidence interval about mu if the sample size, n is 27. (b) Construct an 80% confidence interval about mu if the sample size, n is 20. (c) Construct a 70% confidence interval about mu if the sample size, n is 27. (d) Could we have the confidence intervals in parts (a) - (c) if the population had not been normally distributed? (a) Construct an 80% confidence interval about mu if the sample size, n is27. Lower bound Upper bound (Use ascending order Round to one decimal place as needed.)Explanation / Answer
The statistical software outputs for this problem are:
One sample T confidence interval:
: Mean of population
80% confidence interval results:
80% confidence interval results:
70% confidence interval results:
Hence,
a) Lower bound = 108.5
Upper bound = 113.5
b) Lower bound = 108.0
Upper bound = 114.0
c) Lower bound = 109.0
Upper bound = 113.0
d) No, because the sample sizes are less than 30.
Mean Sample Mean Std. Err. DF L. Limit U. Limit 111 1.9245009 26 108.46934 113.53066Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.