A particle of mass m is attached to a fixed point A by a model spring of natural
ID: 1449065 • Letter: A
Question
A particle of mass m is attached to a fixed point A by a model spring of natural length I_0 and stiffness mg/l_0, and to another fixed point B vertically below A by another model spring, of natural length l_0 and stiffness 3mg/l_0, where g is the acceleration due to gravity. The distance between point A and B is 3l_0. The particle moves along the vertical line between A and B as shown. If m = 2.25 kg and I_0 = 0.517 m, calculate the equilibrium position in metres, relative to A. Give your answer to 3 decimal places, and take g = 9.81 ms^-2.Explanation / Answer
equlibrium position, forces balance each other....
let it be at x distance from A.
so x-lo is stretching in upper spring.
so force = mg/lo * (x-lo)
mg force acts down.
for second spring , stretch = 2lo - x
also force of second spring = 3mg/lo * (2lo - x)
so mg/lo * (x-lo) = mg + 3mg/lo * (2lo - x)
x -lo = lo + 2lo - x
2x = 4 lo
x =2lo
x= 2*0.517 = 1.034 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.