A particle of mass 0.300 kg is attached to the 100-cm mark of a meterstick of ma
ID: 1496645 • Letter: A
Question
A particle of mass 0.300 kg is attached to the 100-cm mark of a meterstick of mass 0.200 kg. The meterstick rotates on the surface of a frictionless, horizontal table with an angular speed of 2.00 rad/s.
(a) Calculate the angular momentum of the system when the stick is pivoted about an axis perpendicular to the table through the 50.0-cm mark.
(b)Calculate the angular momentum of the system when the stick is pivoted about an axis perpendicular to the table through the 0-cm mark.
(Answers should be in kg*m^2/s)
Explanation / Answer
A)
I = 1/12 m1L2 + m2 0.52
I = 1/12 0.2*12 + 0.3*0.52
I = 0.916kg m2
L = Iw
L = 0.916*2
L = 0.183 kg m2 /s
(b)
I = 1/3 m1L2 + m2 R2
I = 1/3*0.2*12 + 0.3*12
I = 0.366 kg m2
L = Iw
L = 0.366*1
L = 0.733 kg m2 /s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.