A particle moves so that position x in meters is given as a function of time t i
ID: 1272028 • Letter: A
Question
A particle moves so that position x in meters is given as a function of time t in seconds by the equation x(t) = c1 cos(c2t + c3), where c1 = .0263 m, c2 = 356 s ^-1 , c3 = 1.43 .
Give numerical values for the following:
(a) Amplitude (m)
(b) Angular frequency (rad/s)
(c) Frequency (Hz)
(d) Period (s)
(e) Phase constant (rad)
(f) What is the position (m) of the particle at t = 3.00 ms?
(g) What is the velocity (m/s) of the particle at t = 3.00 ms?
(h) What is the acceleration (m/s2) of the particle at t = 3.00 ms?
Explanation / Answer
genereal equation is x(t) = A*cos(wt+phi)..
(a) Amplitude (m) = 0.0263m
(b) Angular frequency (rad/s) = C2 = 356 rad/sec
(c) Frequency (Hz) = f = w/(2*pi) = 356/6.284 = 56.65
(d) Period (s) = T = (1/f) = 0.0176 sec
(e) Phase constant (rad) = c3 = 1.43 rad
(f) What is the position (m) of the particle at t = 3.00 ms?
x(t) = 0.0263*cos(356*0.003+1.43) = -0.021m...
(g) What is the velocity (m/s) of the particle at t = 3.00 ms?
v(t) = dx/dt = -c1*w*sin(c2t+c3) = -0.0263*356*sin(356*0.003+1.43)= 5.62 m/sec...
(h) What is the acceleration (m/s2) of the particle at t = 3.00 ms?
a = dv/dt = c1*w^2*cos(c2t+c3) = 2661.456 m/sec^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.