A hollow, thin-walled sphere of mass 14.0 kg and diameter 45.0 cm is rotating ab
ID: 1445466 • Letter: A
Question
A hollow, thin-walled sphere of mass 14.0 kg and diameter 45.0 cm is rotating about an axle through its center. The angle (in radians) through which it turns as a function of time (in seconds) is given by (t)=At2+Bt4, where A has numerical value 1.10 and B has numerical value 1.50.
A) What are the units of the constant A?
a) rad/s
b)rad/s2
c)rad/s3
d)rad/s4
B) What are the units of the constant B?
C) At the time 4.00 s , find the angular momentum of the sphere.
D) At the time 4.00 s , find the net torque on the sphere.
a) rad/s b) rad/s2 c) rad/s3 d) rad/s4Explanation / Answer
3. Differentiate the equation
t = At^2+ Bt^4
angular momentum = 2t + [4 (Bt)] ^3 .....> after differentiation
now substitute the value t = 4 , B = 1.60
4. Differentiate again
Net torque = 0 + 12 (Bt)^2
for 1, 2 compare with a standard equation which might have been thought to you. Compare and you will get the units.
for eg. force on spring is F = k.x
where F - force,
k = spring constant
x = displacement
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.