A hollow sphere of radius 0.35 m, with rotational inertia I = 0.036 kg m2 about
ID: 2006994 • Letter: A
Question
A hollow sphere of radius 0.35 m, with rotational inertia I = 0.036 kg m2 about a line through its center of mass, rolls without slipping up a surface inclined at 37° to the horizontal. At a certain initial position, the sphere's total kinetic energy is 75 J.(a) How much of this initial kinetic energy is rotational?
____30_J
(b) What is the speed of the center of mass of the sphere at the initial position?
___ m/s
Now, the sphere moves 1.0 m up the incline from its initial position.
(c) What is its total kinetic energy now?
__ J
(d) What is the speed of its center of mass now?
__m/s
Explanation / Answer
Given that the radius of the hallow sphere is R = 0.35 m The moment of inertia is I = 0.036 kg .m2 The angle of inclination is = 370 The initial kinetic energy is K = 75 J --------------------------------------------------------------------------- The intiial kinetic energy is K = (1/2)I2 + (1/2)mU2 75 J = (1/2)I( U /R)2 + (1/2)mU2 75 J = (1/2)(2/3)mR2* U2 / R2 + (1/2)mU2 75 J = (1/3)m U2 + (1/2)mU2 75 J = (1/3)m U2 + (1/2)mU2 75 J = (5/6)m U2 -----------(a) mU2 = 6* 75 J / 5 = 90J ------------(1) Then the rotational kinetic energy is (1/2)I2 = K - (1/2)mU2 = 75 J - ( 90 J /2) = 30 J But the moment of inertia is I = (2/3)mR2 m = 3I / 2R2 = 0.440 kg From the equation (1) mU2 = 90 J U = ( 90 J / m )1/2 = 9.46 m/s This is the speed of the center of mass (c) if the sphere moves 1.0 m up then From the conservation of energy at intiial point and the final point K1 + P.E1 = K2 + P.E2 K2 = K1 + P.E1 - P.E2 = 75 J +(0 - mgh) = 75 J - mg(1.0m*sin) = 40 - 2.59 = 37.40 J This is the final total kinetic energy (d) From the equation (a) the total kinetic energy is K2 = (5/6)m V2 V = [ 6*K2* / 5m ]1/2 = 10.09 m/s The moment of inertia is I = 0.036 kg .m2 The angle of inclination is = 370 The initial kinetic energy is K = 75 J --------------------------------------------------------------------------- The intiial kinetic energy is K = (1/2)I2 + (1/2)mU2 75 J = (1/2)I( U /R)2 + (1/2)mU2 75 J = (1/2)(2/3)mR2* U2 / R2 + (1/2)mU2 75 J = (1/3)m U2 + (1/2)mU2 75 J = (1/3)m U2 + (1/2)mU2 75 J = (5/6)m U2 -----------(a) mU2 = 6* 75 J / 5 = 90J ------------(1) Then the rotational kinetic energy is (1/2)I2 = K - (1/2)mU2 = 75 J - ( 90 J /2) = 30 J But the moment of inertia is I = (2/3)mR2 m = 3I / 2R2 = 0.440 kg From the equation (1) mU2 = 90 J U = ( 90 J / m )1/2 = 9.46 m/s This is the speed of the center of mass (c) if the sphere moves 1.0 m up then From the conservation of energy at intiial point and the final point K1 + P.E1 = K2 + P.E2 K2 = K1 + P.E1 - P.E2 = 75 J +(0 - mgh) = 75 J - mg(1.0m*sin) = 40 - 2.59 = 37.40 J This is the final total kinetic energy (d) From the equation (a) the total kinetic energy is K2 = (5/6)m V2 V = [ 6*K2* / 5m ]1/2 = 10.09 m/s The angle of inclination is = 370 The initial kinetic energy is K = 75 J --------------------------------------------------------------------------- The intiial kinetic energy is K = (1/2)I2 + (1/2)mU2 75 J = (1/2)I( U /R)2 + (1/2)mU2 75 J = (1/2)(2/3)mR2* U2 / R2 + (1/2)mU2 75 J = (1/3)m U2 + (1/2)mU2 75 J = (1/3)m U2 + (1/2)mU2 75 J = (5/6)m U2 -----------(a) mU2 = 6* 75 J / 5 = 90J ------------(1) Then the rotational kinetic energy is (1/2)I2 = K - (1/2)mU2 = 75 J - ( 90 J /2) = 30 J But the moment of inertia is I = (2/3)mR2 m = 3I / 2R2 = 0.440 kg From the equation (1) mU2 = 90 J U = ( 90 J / m )1/2 = 9.46 m/s This is the speed of the center of mass (c) if the sphere moves 1.0 m up then From the conservation of energy at intiial point and the final point K1 + P.E1 = K2 + P.E2 K2 = K1 + P.E1 - P.E2 = 75 J +(0 - mgh) = 75 J - mg(1.0m*sin) = 40 - 2.59 = 37.40 J This is the final total kinetic energy (d) From the equation (a) the total kinetic energy is K2 = (5/6)m V2 V = [ 6*K2* / 5m ]1/2 = 10.09 m/s 75 J = (1/3)m U2 + (1/2)mU2 75 J = (5/6)m U2 -----------(a) mU2 = 6* 75 J / 5 = 90J ------------(1) Then the rotational kinetic energy is (1/2)I2 = K - (1/2)mU2 = 75 J - ( 90 J /2) = 30 J But the moment of inertia is I = (2/3)mR2 m = 3I / 2R2 = 0.440 kg From the equation (1) mU2 = 90 J U = ( 90 J / m )1/2 = 9.46 m/s This is the speed of the center of mass (c) if the sphere moves 1.0 m up then From the conservation of energy at intiial point and the final point K1 + P.E1 = K2 + P.E2 K2 = K1 + P.E1 - P.E2 = 75 J +(0 - mgh) = 75 J - mg(1.0m*sin) = 40 - 2.59 = 37.40 J This is the final total kinetic energy (d) From the equation (a) the total kinetic energy is K2 = (5/6)m V2 V = [ 6*K2* / 5m ]1/2 = 10.09 m/s = 9.46 m/s This is the speed of the center of mass (c) if the sphere moves 1.0 m up then From the conservation of energy at intiial point and the final point K1 + P.E1 = K2 + P.E2 K2 = K1 + P.E1 - P.E2 = 75 J +(0 - mgh) = 75 J - mg(1.0m*sin) = 40 - 2.59 = 37.40 J This is the final total kinetic energy (d) From the equation (a) the total kinetic energy is K2 = (5/6)m V2 V = [ 6*K2* / 5m ]1/2 = 10.09 m/s V = [ 6*K2* / 5m ]1/2 = 10.09 m/s = 10.09 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.