A hollow metal sphere has a 5 cm inner radius and a 12 cm outer radius. There is
ID: 1526820 • Letter: A
Question
A hollow metal sphere has a 5 cm inner radius and a 12 cm outer radius. There is a particle at the center of the sphere. The surface charge density on the inside surface of the sphere is 150 nC/m2. The surface charge density on the exterior surface is +150 nC/m2. To receive credit you must show your work.
A. What is the charge on the particle at the center of the sphere?
B. Beginning with Gauss's Law, find the electric field at a point 4.00 cm from the center. Remember, electric field is a vector, so this answer must be a vector.
C. What is the electric field at a point 8.00 cm from the center?
D. Beginning with Gauss's Law, find the electric field at a point 20 cm from the center.
Explanation / Answer
A)
q0 = -q1 = 150e^-9*4*3.1416*0.05*0.05 = 4.7124e^-9 C
E = kq0/r^2 = 9e^9*4.7124e^-9/0.04/0.04
E = 2.6E5 N/C
E)
q2 = 150e^-9*4*3.1416*0.12*0.12 = 2.71434e^-8 C
E = kq0/r^2 = 9e^9*2.71434e^-8/0.20/0.20
E = 6.0107 E^3N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.