A hollow metal sphere has 7cm and 10cm inner and outer radii, respectively. The
ID: 1280935 • Letter: A
Question
A hollow metal sphere has 7cm and 10cm inner and outer radii, respectively. The surface charge density on the inside surface is -150nC/m^2. The surface charge density on the exterior surface is +150nC/m^2.
a) What is the strength of the electric field at points 4cm, 8cm and 12cm from the center?(I am also having a problem with which units to use.)
b) What is the direction of the electric field at points 4cm, 8cm and 12cm From the denter?
Please show all steps, I want to really understand where it is all coming from. Thank you!
Explanation / Answer
A)
q0 = -q1 = 300e-9*4*3.1416*0.07*0.07 = 1.8473e-8 C
E = kq0/r^2 = 9e9*1.8473e-8/0.04/0.04
E = 1.04E5 N/C
E)
q2 = 300e-9*4*3.1416*0.10*0.10 = 3.76992e-8 C
E = kq0/r^2 = 9e9*3.76992e-8/0.12/0.12
E = 2.36E4 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.