A hollow, thin-walled sphere of mass 13.0kg and diameter 47.0cm is rotating abou
ID: 1313735 • Letter: A
Question
A hollow, thin-walled sphere of mass 13.0kg and diameter 47.0cm is rotating about an axle through its center. The angle (in radians) through which it turns as a function of time (in seconds) is given by ?(t)=At2+Bt4, where A has numerical value 1.10 and B has numerical value 1.60.
Part A
What are the units of the constant A?
Part B
What are the units of the constant B?
Part C
At the time 3.00s , find the angular momentum of the sphere.
Part D
At the time 3.00s , find the net torque on the sphere.
Explanation / Answer
A) it has to rad s^-2 since A*t^2= rad.so, A= rad s^-2
B) B*s^4 = rad.
or B= rad s^-4
c) w(t)=2At + 4Bt^3
w(3) = 2*1.1*3 + 4*1.6*3^3
=179.4 rad/s
so momentum = Iw
=(2/3)*13* (0.47*0.5)^2 * 179.4
=85.86
D) alpha = d^2w/dt^2
=2A + 12 Bt^2
=2*1.1 + 12*1.6*3^2
=175 rad/s^2
so torque= I*alpha
=175*(2/3)*13*(0.5*0.47)^2
=83.758 Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.