A hollow, thin-walled sphere of mass 13.0kg and diameter 45.0cm is rotating abou
ID: 2302860 • Letter: A
Question
A hollow, thin-walled sphere of mass 13.0kg and diameter 45.0cm is rotating about an axle through its center. The angle (in radians) through which it turns as a function of time (in seconds) is given by?(t)=At2+Bt4, where A has numerical value 1.20 and B has numerical value 1.60.
Part A
What are the units of the constant A?
Part B
What are the units of the constant B?
Part C
At the time 3.00s , find the angular momentum of the sphere.
Part D
At the time 3.00s , find the net torque on the sphere.
Explanation / Answer
a)unit- s^-2
b)unit- s^-4
c)I=2/3mr^2.=438
w=2At+4Bt^3
L=Iw=183.6 kgm^2/s
d)alpha=2A+12Bt^2
Torque=Ialpha=135.6 kgm^2/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.