A hollow, thin-walled sphere of mass 11.0kg and diameter 41.0 cm is rotating abo
ID: 1725259 • Letter: A
Question
A hollow, thin-walled sphere of mass 11.0kg and diameter 41.0 cm is rotating aboutan axle through its center. The angle (in radians) through which itturns as a function of time (in seconds) is given by (t) = At2 +Bt4, where A has numerical value 1.65and B has numerical value 1.09. (a) What are the units of the constantsA and B? A 1---Select---radrad/s^2rad/s B 2---Select---radrad/s^4rad/s^2(b) At the time 3.00 s, find the following.
(i) the angular momentum of the sphere
3 kg · m2/s
(ii) the net torque on the sphere
4 N · m (t) = At2 +Bt4, (a) What are the units of the constantsA and B? A 1---Select---radrad/s^2rad/s B 2---Select---radrad/s^4rad/s^2
(b) At the time 3.00 s, find the following.
(i) the angular momentum of the sphere
3 kg · m2/s
(ii) the net torque on the sphere
4 N · m (i) the angular momentum of the sphere
3 kg · m2/s
(ii) the net torque on the sphere
4 N · m A 1---Select---radrad/s^2rad/s B 2---Select---radrad/s^4rad/s^2
Explanation / Answer
Given (t) = At2 + Bt4 where A = 1.65 B= 1.09 Unit of A = unit of / unit of t ^ 2 = rad / s ^ 2 Unit of B = unit of / unit of t^ 4 = rad / s ^ 4 (b)/ time t= 3 s mass m = 11 kg diameter d = 41 cm radius r= d / 2 = 20.5 cm = 0.205 m Angular momentum of the sphere L = I w where I = moment of inertia = ( 2/ 3) m r ^2 = 0.3081 kg m ^ 2 angular speed w = d / dt = 2At + 4Bt^3 = ( 2*1.65*3) + ( 4 * 1.09* 3 ^ 3 ) = 9.9 + 117.72 = 127.62 rad / s So, angular momentum L = 39.319 kg m ^ 2 / s (c). net torque T = I where = angular accleration = dw / dt = 2A + 12B t^ 2 = 3.3 + 117.72 = 121.02 rad / s ^ 2 So, T = 37.286 N m where A = 1.65 B= 1.09 Unit of A = unit of / unit of t ^ 2 = rad / s ^ 2 Unit of B = unit of / unit of t^ 4 = rad / s ^ 4 (b)/ time t= 3 s mass m = 11 kg diameter d = 41 cm radius r= d / 2 = 20.5 cm = 0.205 m Angular momentum of the sphere L = I w where I = moment of inertia = ( 2/ 3) m r ^2 = 0.3081 kg m ^ 2 angular speed w = d / dt = 2At + 4Bt^3 = ( 2*1.65*3) + ( 4 * 1.09* 3 ^ 3 ) = 9.9 + 117.72 = 127.62 rad / s So, angular momentum L = 39.319 kg m ^ 2 / s (c). net torque T = I where = angular accleration = dw / dt = 2A + 12B t^ 2 = 3.3 + 117.72 = 121.02 rad / s ^ 2 So, T = 37.286 N mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.