A hollow sphere of radius 0.240 m, with rotational inertia I = 0.0444 kg·m2 abou
ID: 1695205 • Letter: A
Question
A hollow sphere of radius 0.240 m, with rotational inertia I = 0.0444 kg·m2 about a line through its center of mass, rolls without slipping up a surface inclined at 33.0° to the horizontal. At a certain initial position, the sphere's total kinetic energy is 13.0 J. (a) How much of this initial kinetic energy is rotational? (b) What is the speed of the center of mass of the sphere at the initial position? When the sphere has moved 1.00 m up the incline from its initial position, what are (c) its total kinetic energy and (d) the speed of its center of mass?Explanation / Answer
Given that radius R = 0.24 m I = 0.0444 kg .m2 ? =33 degree total kinetic energy is K = 13 J a) The initial kinetic energy is K = (1/2)I?2 +(1/2)mU2 = (1/2)I( U/R)2 + (1/2)mU2 = (1/2)(2/3)mR2* U2 / R2 +(1/2)mU2 = (5/6)mU2 ==> mU2 = 6* 13 / 5 =15.6 J Then the rotationalkinetic energy is (1/2)I?2 = K -(1/2)mU2 =13 J - ( 15.6/2) =5.2J b) The moment ofinertia is I = (2/3)mR2 m = 3I / 2R2 =3 * 0.0444/ 2 * 0.24*0.24 = 1.1 56 kg Therefore mU2 = 15.6 J U = ( 15.6 / m)1/2 = 3.673 m/s (c) From the conservation ofenergy we have K1 + P.E1 = K2 + P.E2 K2 = K1 + P.E1 - P.E2 = 13J +(0 - m g h) = 13J - mg (1.0m*sin33) = 6.829 J (d) The total kinetic energy is K2 = (5/6)mV2 ==> V = [ 6*6.829 / 5 * 1.156 ]1/2 = 2.66 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.