A hollow, thin-walled sphere of mass 14.0 kg and diameter 45.0 cm is rotating ab
ID: 1506795 • Letter: A
Question
A hollow, thin-walled sphere of mass 14.0 kg and diameter 45.0 cm is rotating about an axle through its center. The angle (in radians) through which it turns as a function of time (in seconds) is given by (t)=At2+Bt4, where A has numerical value 1.10 and B has numerical value 1.50.
Part A
What are the units of the constant A?
Part B
What are the units of the constant B?
Part C
At the time 4.00 s , find the angular momentum of the sphere
Part D
At the time 4.00 s , find the net torque on the sphere
Explanation / Answer
Here ,
theta = A * t^2 + B * t^3
m = 14 Kg
radius ,r = 45/2 = 22.5 cm
moment of inertia , I = (2/3) * m * r^2
I = (2/3) * 14 * (0.225)^2
I = 0.4725 Kg.m^2
part A)
for the constant A
s^2 * A= rad
A = rad/s^2
the unit of A is rad/s^2
part B)
for the constant B
s^4 * B = rad
B = rad/s^4
the unit of constant B is rad/s^4
part c)
omega = d(theta)/dt
omega = d/dt(At^2+Bt^4)
omega = 2 * A* t + 4 * B * t^3
at t = 4 s
omega = 2 * 1.1 * 4 + 4 * 1.5 * 4^3
omega = 392.8 rad/s
angular momentum = 392.8 * 0.4725
angular momentum = 185.6 Kg.m^2/s
part d)
at t = 4 s
angular acceleration = d/dt(omega)
angular acceleration = 2 * A + 12 * B * t^2
at t = 4 s
angular acceleration = 2 * 1.1 + 4 * 1.5 * 4^2
angular acceleration = 98.2 rad/s^2
net torque = 98.2 * 0.4725
net torque = 46.4 N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.