A hollow, thin-walled sphere of mass 14.0 kg and diameter 45.0 cm is rotating ab
ID: 1507192 • Letter: A
Question
A hollow, thin-walled sphere of mass 14.0 kg and diameter 45.0 cm is rotating about an axle through its center. The angle (in radians) through which it turns as a function of time (in seconds) is given by (t)=At2+Bt4, where A has numerical value 1.10 and B has numerical value 1.50.
Part A
What are the units of the constant A?
rad/s4
Part B
What are the units of the constant B?
rad/s4
Part C
At the time 4.00 s , find the angular momentum of the sphere.
186
Part D
At the time 4.00 s , find the net torque on the sphere.
(Only need answer for part D)
rad/s rad/s2 rad/s3rad/s4
Part B
What are the units of the constant B?
rad/s rad/s2 rad/s3rad/s4
Part C
At the time 4.00 s , find the angular momentum of the sphere.
Lz =186
kgm2/sPart D
At the time 4.00 s , find the net torque on the sphere.
(Only need answer for part D)
Explanation / Answer
(t)=At^2+Bt^4
w = d/dt = 2At + 4Bt^3
a = dw/dt = 2A + 12Bt^2
I = 2/3* m*r^2 = 0.4725
at t=4s....
w = 2*1.1*4 + 4*1.5*4^3 = 392.8 rad/s
a =2*1.1 + 12*1.5*4^2 = 290.2 rad/s^2
part C: Lz = I*w = 0.4725 * 392.8 = 186 kg-m/s^2
part D: T = I* a = 0.4725 * 290.2 = 137.12
torque = 137.12 Kg-m^2 /s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.