A pot falls from a ledge and hits the ground 45 m below The speed with which it
ID: 1443818 • Letter: A
Question
A pot falls from a ledge and hits the ground 45 m below The speed with which it hits the ground is If a freely falling object were somehow pipped with a speedometer. Its speed reading would increase each second by about A hall is thrown upwards and returns to the same position Compared with its original speed after release, its speed when it returns is about If an object falling freely were somehow equipped with an odometer to measure the distance it travels, then the amount of distance it travels each succeeding second would be If a freely falling object were somehow equipped with a speedometer on a planet where the acceleration due to gravity is 20 m/s/s. then its speed reading would increase each second by Disregarding air drag, how fast must you toss a ball straight up in order (or it to take 2 seconds to return to the level from which you tossed it? A car accelerates at 2 meters/s/s Assuming the car starts from rest, how far will it travel in 10 s?Explanation / Answer
1. v^2 = 2gh
V^2 = 2 * 9.8 * 45
V = 29.86 m/s option [A]
---------------------------------------------
2. veloity V = gt
v= 10 * 1
v = 10 m/s option [A]
----------------------------------------------------
3. the same [B]
-----------------------------
4. cONSTANT [D]
-------------------------------------
5. V = gt
V = 20* 1
V = 20 m/s option [D]
----------------------------------------------------
6. option D (40 m/s )
---------------------------------
7. V = gt
V = 10 * 2 = 20 m/s
option B
-------------------------------------------------
8. S = ut + 0.5 at^2
S = 0 + 0.5 * 2* 10* 10
S = 100 m
option D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.