Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A pot of hot water is boiling on your stove. The pot is in the shape of a round

ID: 1918245 • Letter: A

Question

A pot of hot water is boiling on your stove. The pot is in the shape of a round cylinder made of aluminum which is 10 cm in radius. The aluminum is 3 mm thick. You notice that after 10 minutes, 0.1 kg of water has boiled away. A)What is the temperature of the inner surface of the bottom of the pot? B)How much energy is required to boil away M kg of water? C)What is the difference in temperature between the inner and outer sufaces of the aluminum bottom of the pot? D)What is the change in entropy of the boiling water after boiling away 0.1 kg of water?

Explanation / Answer

A) 100 c B)energy req =M*2260 KJ C)heat req for .1 kg= 226 KJ power=226*10^3/(10*60)=376.667 W for aluminium k=205 w/m k 376.667=K*A*(diff of temp)/L so diff of temp= 3766.67*0.003/(205*pi*0.1^2)= .17546 c d)change in entropy= H/T =226000/373=605.9 J/k

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote