A positively charged particle of mass 7.21E-8 kg is traveling dueeast with a spe
ID: 1831187 • Letter: A
Question
A positively charged particle of mass 7.21E-8 kg is traveling dueeastwith a speed of 85.3 m/s and enters a 0.340 T uniform magneticfield.
The particle moves through one-quarter of a circle in a time of2.30E-3
s, at which time it leaves the field heading due south. All duringthe
motion the particle moves perpendicular to the magnetic field. Whatis
the magnitude of the magnetic force acting on the particle?
Explanation / Answer
the magnetic force is the centripetal force : => F = M*V^2/R The particle moves through one-quarter of a circle in a time of2.30E-3 s => the period(move 1 circle) : T = 4*2.3x10^-3 =9.2x10^-3 s as we know : T = 2R/V => R = T*V/2 => the force : F = M*V^2/(T*V/2) =2*M*V/T = 2*7.21x10^-8*85.3/9.2x10^-3 = 4.2x10^-3 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.