A positively charged particle of mass 6.90 A positively charged particle of mass
ID: 1292238 • Letter: A
Question
A positively charged particle of mass 6.90
A positively charged particle of mass 6.90 A? 10-8 kg is traveling due east with a speed of 69.3 m/s and enters a 0.307-T uniform magnetic field. The particle moves through one-quarter of a circle in a time of 4.71 A? 10-3 s, at which time it leaves the field heading due south. All during the motion the particle moves perpendicular to the magnetic field. (a) What is the magnitude of the magnetic force acting on the particle? (b) Determine the magnitude of its charge.Explanation / Answer
While the particle is in the field it travels distance d = 45*4.2E-3 = 0.189000 m
radius r = 2d/pi = 0.120321 m.
A. F = mv^2/r = 0.121176 N
B. omega = v/r = 374.000 rad/s
q = m*omega/B = 6.26232E-5 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.