Scientists want to place a 3100 kg satellite in orbit around Mars. They plan to
ID: 1431247 • Letter: S
Question
Scientists want to place a 3100 kg satellite in orbit around Mars. They plan to have the satellite orbit a distance equal to 2 times the radius of Mars above the surface of the planet. Here is some information that will help solve this problem: 2 times the radius of Mars above the surface of the planet. Here is some informtion that will help solve this problem: mmars-6.4191 x 1023 kg mars -3.397 x 106 m G-6.67428 x 10-11 N-m2/kg? 1) What is the force of attraction between Mars and the satelite? N Submit 2) What speed should the satellite have to be in a perfectly circular orbit? m/s SubmitExplanation / Answer
(a)
F = G Mmars m/ R^2
here R = R mars + 2 R mars = 3 R mars
F = 6.67 * 10 ^-11 ( 6.4191 * 10 ^23 kg( 3100)/(3 ( 3.397 * 10^6 m)^2
=1277.79 N
(b)
v = sqrt G M mars/ R mars
= sqrt 6.67 * 10^-11 (( 6.4191 * 10 ^23 kg)/(3 ( 3.397 * 10^6 m)
=2.049 km/s
(c)
T = 2 pi R/ v
= 2 pi ((3 ( 3.397 * 10^6 m)/2049.7 m/s
=31223.8278 s ( h/ 3600 s) = 8.67 h
(d)
mass of planet and radius of orbit change the speed of the satelite.
As per guideleines I worked first four parts of the problem
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.