The electrostatic force acting on the particle has a magnitude of: The electrost
ID: 1426689 • Letter: T
Question
The electrostatic force acting on the particle has a magnitude of:
The electrostatic force exerted on the particle by the uniform electric field is directed:
During the period of time it takes the particle to travel a distance of 10 cm parallel to the eletric field, the work done on the particle by the electrostatic force is equal to:
The final kinetic energy of the particle is equal to:
The change in the electrostatic potential energy of the system of particle plus uniform electric field is equal to:
The particle's final speed is equal to:
The constant acceleration experienced by the particle has a magnitude of:
The constant accerleration experienced by the particle is directed:
How much time did it take the particle to travel the 10 cm parallel to the uniform electric field:
Please show all work!! Thanks.
A negatively charged particle of mass m= 589 x 10-24 kg and q 1.602 x 10-19 C is immersed in a uniform 1000 N/C electric field, directed towards the right as shown in the figure. The particle is initially raveling parallel to the uniform electric field at a speed of 5.00 x10 m/s. Assume that the gravitational force acting on the particle is negligible compared to the electrostatic force acting on it. Consider a period of time during which the particle travels a distance of 10.0 cm parallel to the uniform electric field. uniform E (1000 N/C) Vi 10.0cm-_-: +xExplanation / Answer
Electrostatic force acting on the particle, F = q*E
F = 1.602*10^-19 * 1000 N
F = 1.602 * 10^-16 N
The electrostatic force exerted on the particle by the uniform electric field is directed: To the Left.
Work done = Force * Distance
W = 1.602*10^-16 * 10/100 J
W = - 1.602 * 10^-17 J
P.S - Work done is Negative, As Force is acting opposite to the Direction of motion.
Work done = Change in Kinetic Energy
K.Efin - K.Ein = - 1.602 * 10^-17
K.Efin = K.Ein - 1.602 * 10^-17 J
K.Efin = 1/2*(5.89*10^-24)* (5.0*10^3)^2 - 1.602 * 10^-17 J
K.Efin = 5.76 * 10^-17 J
The final kinetic energy of the particle is equal to, K.Efin = 5.76 * 10^-17 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.