The electron interference pattern of Figure in the textbook was made by shooting
ID: 1519800 • Letter: T
Question
The electron interference pattern of Figure in the textbook was made by shooting electrons with 50 keV of kinetic energy through two slits spaced 1.0 mu m apart. The fringes were recorded on a detector 1.0 m behind the slits. What was the speed of the electrons? (The speed is large enough to justify using relativity, but for simplicity do this as a nonrelativistic calculation.) Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Figure in the textbook is greatly magnified. What was the actual spacing on the detector between adjacent bright fringes? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
a)
KE = 50 keV = 50 x 103 x 1.6 x 10-19 J
m = mass of electron = 9.1 x 10-31 kg
v = speed
KE = (0.5) m v2
50 x 103 x 1.6 x 10-19 = (0.5) (9.1 x 10-31 ) v2
v = 1.33 x 108 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.