The electron in the figure below is traveling with a speed of v = 2 × 106 m/s. (
ID: 1582100 • Letter: T
Question
The electron in the figure below is traveling with a speed of v = 2 × 106 m/s. (Assume 700 and r= 6 × 10-10 m.) 1- Electron (a) At location A, what is the direction of the electric field contributed by the electron? O The direction of electric field is away from the electron. O The direction of electric field is toward the electron O The direction of electric field is into the page. O The direction of electric field is out of the page. At location A, what is the direction of the magnetic field contributed by the electron? O The direction of magnetic field is away from the electron. The direction of magnetic feld is toward the electron O The direction of magnetic field is into the page. O The direction of magnetic field is out of the page (b) Calculate the magnitudes of the electric and magnetic fields at location A IEI = BI = N/CExplanation / Answer
a)
The direction of electric field is towards the electron'b)
b)
The direction of magnetic field is out of the page
c)
The Magnitude of electric field Is
E=Kq/r2=(9*109)(1.6*10-19)/(6*10-10)2
E=4*109N/C
The magnitude of magnetic field is
B=(uo/4pi)(qvsino/r2)
B=(4pi*10-7/4pi)(1.6*10-19*2*106)(sin70)/(6*10-10)2
B=0.0835 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.