A real battery is not just an emf. We can model a real 1.5 V battery as a 1.5 V
ID: 1423290 • Letter: A
Question
A real battery is not just an emf. We can model a real 1.5 V battery as a 1.5 V emf in series with a resistor known as the "internal resistance", as shown in the figure(Figure 1) . A typical battery has 1.0 internal resistance due to imperfections that limit current through the battery. When there's no current through the battery, and thus no voltage drop across the internal resistance, the potential difference between its terminals is 1.5 V, the value of the emf. Suppose the terminals of this battery are connected to a 1.8 resistor.
What fraction of the battery's power is dissipated by the internal resistance?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
The internal resistance is effectively in series with the external load of 1.8 ohms.
So the combined resistance is 1.8 + 1 = 2.8 ohms.
Current = v/r = 1.5/2.8 = 0.535 amp
drop across internal resistance = I x R = 0.535 x 1 = 0.535 V
P.D = 1.5 - 0.535= 0.965 V
Power dissipated = I ² x R = .535 ² x 1 = 0.286 watts
Power supplied = I ² x R(total)
= .535 ² x 2.8 = 0.801 W
So 0.286 / 0.801 is the fraction of power dissipated in the internal resistance
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.