A block of weight w = 40.0 N sits on a frictionless inclined plane, which makes
ID: 1413704 • Letter: A
Question
A block of weight w = 40.0 N sits on a frictionless inclined plane, which makes an angle ? = 21.0 ? with respect to the horizontal, as shown in the figure. (Figure 1) A force of magnitude F = 14.3 N , applied parallel to the incline, is just sufficient to pull the block up the plane at constant speed.
Part A
The block moves up an incline with constant speed. What is the total work Wtotal done on the block by all forces as the block moves a distance L = 3.00 m up the incline? Include only the work done after the block has started moving at constant speed, not the work needed to start the block moving from rest.
Part B
What is Wg, the work done on the block by the force of gravity w? as the block moves a distance L = 3.00 m up the incline?
Part C
What is WF, the work done on the block by the applied force F? as the block moves a distance L = 3.00 m up the incline?
Part D
What is WN, the work done on the block by the normal force as the block moves a distance L = 3.00 m up the inclined plane?
Explanation / Answer
Part A
Constant speed means no change in K which means the net Work is zero
b) W_g = -mgy = -40.0N*(3m*sin(21) = -43 J
c) W_F + F*d = 14.3 N*3 M = 42.9J
d) W_N = 0 (force is perpendicular to the motion)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.