Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of metal (specific heat c= 390 J/kg-C) with an initial temperature of 30

ID: 1418527 • Letter: A

Question

A block of metal (specific heat c= 390 J/kg-C) with an initial temperature of 30 degree C is dropped into a contain holding 2.2 kg of water (Specific heat c= 4.186 J/kg-C) at 20 degree C. If the final equilibrium temperature to block and water system is 20.3 degree C, the mass of the metal block is closest to: 0.50 kg 0.73 kg 1.0 kg 1.3 kg 1.5 kg The melting point of silver is 961 degree C. The specific heat of silver is 230 J/kg-C. The latent heat of 10^4 J/kg. The amount of heat that must be added to change 18.4 kg of solid silver initially at 20 degree C silver at 961 degree C (melting point) is closest to: 5.6 * 10^6 J 3.8 * 10^6 J 4.5 * 10^6 J 2.5 * 10^6 J A glass window (coefficient of thermal conductivity k = 0.84 J/s-m-C) is 2.0 m * 1.5 thick. If the temperature at one of its surface is +8.0 degree C and at the other surface is that flows through the window in one second is closest to: 6100 J 7200 J 6600 J 8700 J

Explanation / Answer

The question which is completely visible is 9:

9) Heat given = Heat for raising temperature + Latent heat

= 230J/kgC * 18.4kg * (961-20)C + 10^4J/kg*18.4kg

= 4 166 312 joules

It is closest to c)4.5 *10^ J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote