A human astronomer at a latitude of 42 degrees north must tilt a telescope down
ID: 1408926 • Letter: A
Question
A human astronomer at a latitude of 42 degrees north must tilt a telescope down 48 degrees from the vertical to observe the North Star. How from down from the vertical must a fish astronomer tilt a telescope to observe the North Star ? The index of refraction of wAter is n=1.33 A human astronomer at a latitude of 42 degrees north must tilt a telescope down 48 degrees from the vertical to observe the North Star. How from down from the vertical must a fish astronomer tilt a telescope to observe the North Star ? The index of refraction of wAter is n=1.33Explanation / Answer
Using Snells Law
sin i /sin r = n
Where i is angle of incidence
r is angle of refraction
n is refractive index
sin 48/sin r = 1.33
r = 33.97o from vertical
Which is the required tilt for fish astronomer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.