A human artery may be thought of as a length of pipe with blood of density 1060
ID: 2211785 • Letter: A
Question
A human artery may be thought of as a length of pipe with blood of density 1060 kg/m^3 flowing through it. In this problem you explore what happens when there is a constriction in an artery.
Diagram:
Consider an artery with diameter 10 mm which runs horizontally. Somewhere along the artery there is a 3 cm long constriction which reduces the diameter to 4.00 mm. Assume that before and after the constriction the blood flows at a rate of 0.340 m/s, and that the blood pressure before and after is 880 mm of Hg.
What is the blood pressure within the constriction?
Figure 9.22: Streamline flow through a pipe.Explanation / Answer
p1+0.5*rho*v1^2=p2+0.5*rho*v2^2 A1*v1=A2*v2 v2=(d1/d2)^2*v1=2.125 m/s v1=0.34 m/s rho=1060 p1=880*133.32 pa=117321.6 pa p2=114989.58 pa=862.5 mm hg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.