A house painter is standing on a uniform, horizontal platform that is held in eq
ID: 1969774 • Letter: A
Question
A house painter is standing on a uniform, horizontal platform that is held in equilibrium by two cables attached to supports on the roof. The painter has a mass of 78 kg and the mass of the platform is 20.3 kg. The distance from the left end of the platform to where the painter is standing is d = 2.2 m and the total length of the platform is 4.7 m.
(a) How large is the force exerted by the left-hand cable on the platform?
_______________N
(b) How large is the force exerted by the right-hand cable?
_______________N
Explanation / Answer
First determine how much of the painters weight is beingcarried by each cable. 2.2m / 4.7m = 46.81% of painters weight supported by rightcable. 46.81% of 78kg. = 36.51kg. 4.7m - 2.2m = 2.5m 2.5m / 4.7m = 53.19% of painters weight supported by left cable. 53.19% of 78kg. = 41.49kg. The platforms weight is divided evenly so 10.15kg (20.3/2) is supportedby each cable. Right cable support = (36.51 kg. + 10.15kg.) x 9.8m/s2= 457.268 N right cable Left cable support = (41.49 kg. + 10.15kg.) x9.8m/s2 = 506.072 N left cable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.