A house painter stands 3 m above the ground on a 4.9-m-long ladder that leans ag
ID: 2184618 • Letter: A
Question
A house painter stands 3 m above the ground on a 4.9-m-long ladder that leans against the wall at a point 4.7 m above the ground. The painter weighs 649 N and the ladder weighs 168 N. Assuming no friction between the house and the upper end of the ladder, find the force of friction that the driveway exerts on the bottom of the ladder.Explanation / Answer
sin ? = 4.7/4.9 => ? = 73.573 ° and cos ? = 0.2827 Normal at the wall = friction at the floor = F Normal at the floor = 649 + 168 = 817 N 168 N has a horizontal distance of (4.9/2) cos ? = 0.69261 m 649 N has a horizontal distance of [ 3 /tan ?] = 0.88448 m Taking moment about the point where the ladder rests on the floor F*4.7 = 168*0.69261 + 649*0.88448 F = 146.89 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.