A) If you treat an electron as a classical spherical object with radius 1.90×10
ID: 1402611 • Letter: A
Question
A) If you treat an electron as a classical spherical object with radius 1.90×1017 m , what angular speed is necessary to produce a spin angular momentum of magnitude 3/4? Use h = 6.63×1034 Js for Planck's constant, recalling that =h/2, and 9.11×1031 kg for the mass of an electron.
answer in rad/s.
B) Use the equation v=r relating velocity to radius and angular velocity together with the result of Part A to calculate the speed v of a point at the electron's equator. answer in m/s.
please explain. I appreciate it very much!
Explanation / Answer
Moment of inertia of the solid sphere is I = (2/5)*m*r^2
Spin angular momentum L = I*w
But given that L = sqrt(3/4)hbar
sqrt(3/4)hbar = (2/5)*m*r^2*w
angular speed is w = sqrt(3/4)hbar/((2/5)*m*r^2)
hbar = h/(2*pi) = 6.63*10^-34/(2*3.142) = 1.055e-34
I = (2/5)*9.11*10^-31*(1.9*10^-17)^2 = 1.31e-64
then w = sqrt(3/4)*1.055e-34/(1.31e-64) = 6.97*10^29 rad/s
B) v = r*w = 1.9*10^-17*6.97*10^28 = 1.324e+12 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.