Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A) How many moles of an analyte are present in a 10.0 micro-M solution that occu

ID: 826306 • Letter: A

Question

A) How many moles of an analyte are present in a 10.0 micro-M solution that occupies 1% of the length of a 25 micrometer internal diameter by 60.0 cm long capillary?


B) Assume that this particular analyte travels the entire length of the column at a rate of 3.22 mm/s with absolutely no natural diffusion. What would be the number of theoretical plates that one could obtain for this column (recall N = tr^2/W^2) where tr and W are the analyte retention time and peak width respectively? Note that both peak width and retention can be in time units.

Explanation / Answer

1.


First find volume.


For cylinder


V = (pi)r^2 x h


   = (pi)(25 x 10^-6 m) x (0.6 m)


   = 4.7 x 10^-5 m^3


1 m^3 = 1000 L


V = 4.7 x 10^-2 L



Analye takes up 1 % of this, so volume of analyte is 4.7 x 10^-2 x 0.01 L = 4.7 x 10^-4 L


Moles = concentration x volume


= 10x10^-6 mol/L x 4.7 x 10^-4 L


= 4.7 x 10^-9 mole



2.


Retention time is how long the analyte is in the column.


Peak width is how long it takes for the analyte to pass a certain point.


Analyte takes up 1 % of 60.0 cm = 600 mm column, thus it is 6 mm thick.


this moves at 3.22 mm/s


Retention time = 600mm / (3.22 mm/s) = 186 s


Peak width = 6 mm / (3.22 mm/s) = 1.86 s


N = rt^2/W^2


= 186^2/1.86^2


= 10000 plates

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote