A) How many kJ of heat are necessary to melt the solid H2O? B) How many kJ of he
ID: 484438 • Letter: A
Question
A) How many kJ of heat are necessary to melt the solid H2O?
B) How many kJ of heat are necessary to warm the liquid H2O from 0.00 oC to 100.0 oC?
C) How many kJ of heat are necessary to boil the H2O, once at the boiling point?
D) What is the total amount of heat energy, in kJ, needed to heat a 54.0 gram sample of H2O(s) from 0.0 oC until it has completely boiled?
For water 6.01 kJ/mol Enthalpy of Fusion, AH TuS Heat Capacity of Liquid, 18 J/g oc Cs(liquid) Enthalpy of Vaporization, AHvap 40.7 kJ/molExplanation / Answer
Given
54 g sample of water
Molar mass of water = 18 g/mol
Moles of water = 54 g /18 g/mol = 3 moles of water
Given :
Enthalpy of fusion of water = 6.01 KJ/mol
heat capacity of liquid = 4.18 KJ/g oC
Enthalpy of Vaporization = 40.7 KJ/mol
Solution:
(a) Energy required to melt given sample = 6.01 KJ/mol * 3 mol = 18.03 KJ
Answer : 18.03 KJ
(b) Heat required to warm 54 g of liquid from 0 C ( 273 K) to 100 C ( 373 K) = 54 g *(100-0) C * 4.18 J/g C
Answer: 22572 J = 22.572 KJ
(c) Energy required to boil given sample = 40.07 KJ/mol * 3 mol = 120.21 KJ
Answer : 120.21 KJ
(d) Total amount of energy to ris e from 0 c to until it is completely boil = 18.03 + 22.572 + 120.21 = 160.812 KJ
Answer: 160.812 KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.