A) A thin, horizontal, 14-cm-diameter copper plate is charged to 4.1 nC . Assume
ID: 1398917 • Letter: A
Question
A) A thin, horizontal, 14-cm-diameter copper plate is charged to 4.1 nC . Assume that the electrons are uniformly distributed on the surface. What is the strength of the electric field 0.1 mm above the center of the top surface of the plate? What is the strength of the electric field 0.1 mm below the center of the bottom surface of the plate?
B) A 2.8-cm-diameter parallel-plate capacitor has a 1.8 mm spacing. The electric field strength inside the capacitor is 9.0×104 V/m . What is the potential difference across the capacitor? How much charge is on each plate?
Explanation / Answer
Here ,
charge , Q = 4.1 nC
the charge will be evenly distributed on the metal surface as it is conductor ,
for electic field strength 0.1 mm above the metal surface
Electric field , E = Q/(2*Area*epsilon)
E = 4.1 *10^-9 /(2 * pi * 0.07^2 * 8.854 *10^-12)
E = 1.504 *10^4 N/C
the electric field 0.1 mm above the surface is 1.504 *10^4 N/C in upwads direction
for the bottom of surface ,
Electric field , E = Q/(2*Area*epsilon)
E = 4.1 *10^-9 /(2 * pi * 0.07^2 * 8.854 *10^-12)
E = 1.504 *10^4 N/C
the electric field 0.1 mm below the surface is 1.504 *10^4 N/C in downwards direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.