A researcher would like to perform an experiment in a zero magnetic field, which
ID: 1391172 • Letter: A
Question
A researcher would like to perform an experiment in a zero magnetic field, which means that the field of the earth must be canceled. Suppose the experiment is done inside a solenoid of diameter 1.0 m, length 3.2m , with a total of 5000 turns of wire. The solenoid is oriented to produce a field that opposes and exactly cancels the 52 ?T local value of the earth's field.
Part A
What current is needed in the solenoid's wires?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
I = ____________
Explanation / Answer
B = uo x n x I
where, B is the magnetic field produced
uo = 4 x pi x10-7 T/amp m
n = N/L =5000/32 = 156.25 turns/m
B = 52 micro T
Therefore, I = B/uon = 52 x 10-6 / 4 x pi x10-7 x 156.25 = 0.264 amp
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.