Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A researcher wishes to estimate, with 95% confidence, the population proportion

ID: 3340001 • Letter: A

Question

A researcher wishes to estimate, with 95% confidence, the population proportion of adults who say chocolate is their favorite ice cream flavor. Her estimate must be accurate within 1% of the population proportion. (a) No preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed (b) Find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 46% of the respondents said their favorite flavor of ice cream is chocolate. (c) Compare the results from parts (a) and (b). (a) What is the minimum sample size needed assuming that no prior information is available? (Round up to the nearest whole number as needed.) (b) What is the minimum sample size needed using a prior study that found that 46% of the respondents said their favorite ice cream flavor is chocolate? n = 1 (Round up to the nearest whole number as needed.)

Explanation / Answer

solution:-
a. n = [z/E]^2*p*q = [1.96/0.01]^2*(1/2)^2 = 38416*0.25 = 9604

b. the minimum sample size needed, using a prior study that found t]hat 46% of the respondents said their favorite flavor of ice cream is chocolate.
n = [1.96/0.01]^2*0.46*0.54 = 38416*046*0.54 = 9542.53 = 9543

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote