A researcher wishes to estimate, with 99% confidence, the population proportion
ID: 2935511 • Letter: A
Question
A researcher wishes to estimate, with 99% confidence, the population proportion of adults who think the president of their country can control the price of gasoline. Her estimate must be accurate within 2% of the true proportion. a) No preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed b) Find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 40% of the respondents said they think their president can control the price of gasoline. c) Compare the results from parts (a) and (b).Explanation / Answer
a)
When proportion is not specified, p = 0.50
Sample size n = Z2 P ( 1 - P) / E2
Where E is error = 0.02
n = 2.57582 * 0.5 * 0.5 / 0.022
= 4146.72
Minimum sample size = 4147
b)
Sample size n = Z2 P ( 1 - P) / E2
n = 2.57582 * 0.4 * 0.6 / 0.022
= 3980.85
Minimum sample size = 3981
c)
Sample size required is lower when proportion is given rather than proportion is unknown.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.