A researcher wishes to estimate with 90% confidence, the proportion of adults wh
ID: 3434915 • Letter: A
Question
A researcher wishes to estimate with 90% confidence, the proportion of adults who have high-speed internet access. Her estimate must be accurate within 4% of the true population.
1. Find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 34% of the respondents said they have high speed internet access
2. No preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed.
a. What is the minimum sample size needed using a prior study that found that 34% of the respondents said they have high speed internet access
b. Wjat is the minimum sample size needed assuming that no preliminary estimate is available?
Explanation / Answer
Given a=0.1, |Z(0.05)|=1.645(from standard normal table)
E=0.04
So n=(Z/E)^2*p*(1-p)
=(1.645/0.04)^2*0.34*(1-0.34)
=379.52
Take n=380
For no preliminary estimate is available,
n=(1.645/0.04)^2*0.5*(1-0.5)
=422.81
Take n=423
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.