A researcher would like to perform an experiment in a zero magnetic field, which
ID: 1430628 • Letter: A
Question
A researcher would like to perform an experiment in a zero magnetic field, which means that the field of the earth must be canceled. Suppose the experiment is done inside a solenoid of diameter 1.0 m, length 3.0 m , with a total of 5000 turns of wire. The solenoid is oriented to produce a field that opposes and exactly cancels the 52 T local value of the earth's field.
What current is needed in the solenoid's wires? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
magnetic field inside the solenoid, B = u0 ( N/L) I
B = 52 x 10^-6 T
u0 = 4pi x 10^-7
N = 5000
L = 3m
52 x 10^-6 = 4pi x 10^-7 x (5000 / 3) I
I = 0.0248 = 24.8 mA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.