A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor
ID: 1390613 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 60.0m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 35? above horizontal with a speed of 65.0m/s . The ball and bat are in contact for 1.75ms .
Part A
Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right
Express your answer using two significant figures.
Part B
Find the vertical component of the average force on the ball.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
A) Apply impulse = chnage in momentum
Fx*dt = m*(v2x - v1x)
Fx = m*(v2x - v1x)/dt
= 0.145*(-65*cos(35) - 60)/(1.75*10^-3)
= -9383 N <<<<<<<-------------Answer
B) Apply impulse = chnage in momentum
Fy*dt = m*(v2y - v1y)
Fy = m*(v2y - v1y)/dt
= 0.145*(65*sin(35) - 0)/(1.75*10^-3)
= 3089 N <<<<<<<-------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.