A basketball star covers 2.70 m horizontally in a jump to dunk the ball. His mot
ID: 2287282 • Letter: A
Question
A basketball star covers 2.70 m horizontally in a jump to dunk the ball. His motion through space can be modeled precisely as that of a particle at his center of mass. His center of mass is at elevation 1.02 m when he leaves the floor. It reaches a maximum height of 1.80 m above the floor and is at elevation 0.50 m when he touches down again. (a) Determine his time of flight (his ?hang time?). .8154 s (b) Determine his horizontal velocity at the instant of takeoff. 3.910 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s (c) Determine his vertical velocity at the instant of takeoff. m/s (d) Determine his takeoff angle. degree above the horizontal (e) For comparison, determine the hang time of a whitetail deer making a jump with center-of-mass elevations Yi = 1.20 m, ymax = 2.65 m, and yf = 0.710 m. __________ sExplanation / Answer
a) voy = sqrt(2*g*(ymax-yi))
= sqrt(2*9.8*(1.8-1.02))
= 3.9 m/s
t_up = voy/g
= 3.9/9.8
= 0.399 s
(ymax-yf) = 0.5*g*t_down^2
d_down = sqrt(2*(ymax-yf)/g)
= sqrt(2*(1.8-0.95)/9.8)
= 0.416 s
T = t_up + t_down
= 0.8155 s
b) v0x = x/t
= 2.7/0.8154
= 3.31 m/
c) h = voy^2/(2*g)
voy = sqrt(2*g*h)
= sqrt(2*9.8*(1.8-1.02))
= 3.9 m/s
d) theta = tan^-1(voy/vox)
= tan^-1(3.9/3.31)
= 49.75 degrees
e) voy = sqrt(2*g*(ymax-yi))
= sqrt(2*9.8*(2.65-1.2))
= 5.33 m/s
t_up = voy/g
= 5.33/9.8
= 0.544 s
(ymax-yf) = 0.5*g*t_down^2
d_down = sqrt(2*(ymax-yf)/g)
= sqrt(2*(2.65-0.71)/9.8)
= 0.396 s
T = t_up + t_down
= 0.94 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.