A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor
ID: 1386096 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 60.0m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 35? above horizontal with a speed of 65.0m/s . The ball and bat are in contact for 1.85ms .
Part A
Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right
Express your answer using two significant figures.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B
Find the vertical component of the average force on the ball.
Express your answer using two significant figures.
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 60.0m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 35? above horizontal with a speed of 65.0m/s . The ball and bat are in contact for 1.85ms .
Part A
Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right
Express your answer using two significant figures.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B
Find the vertical component of the average force on the ball.
Express your answer using two significant figures.
Fy = N Fx = NExplanation / Answer
V1x = +60
v1y = 0
V2x = -V2*cos35 = -65*cos35 = -53.24
V2y = +v2*sin35 = +37.28 m/s
t = 1.85e-3 s
Fx = m*(V2x - V1x) /t
Fx = (0.145*(-53.24-60))/1.85e-3 = -8.87*10^3 N <-answer
+++++++
part B
Fy = m*ay = (m*(v2y - V1y))/t
Fy = (0.145*37.28)/1.85e-3
Fy = 2.92*10^3 N <----answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.