A basketball star covers 2.45 m horizontally in a jump to dunk the ball. His mot
ID: 1427724 • Letter: A
Question
A basketball star covers 2.45 m horizontally in a jump to dunk the ball. His motion through space can be modeled precisely as that of a particle at his center of mass. His center of mass is at elevation 1.02 m when he leaves the floor. It reaches a maximum height of 1.75 m above the floor and is at elevation 0.870 m when he touches down again.
1. Determine his time of flight (his "hang time"). (answer in seconds)
2. Determine his horizontal velocity at the instant of takeoff. (answer in m/s)
3. Determine his vertical velocity at the instant of takeoff. (answer in m/s)
4. Determine his takeoff angle. ° above the horizontal
5. For comparison, determine the hang time of a whitetail deer making a jump with center-of-mass elevations
yi = 1.20 m, ymax = 2.60 m, and yf = 0.800 m. (andswer in s)
Explanation / Answer
t1 = [2(1.75 - 1.02)/g] = 0.386 sec
t2 = [2(1.75 - 0.87)/g] = 0.4238 sec
a) Th = t = 0.8098 sec
b) Vx = (2.45/0.8098) = 3.02544 m/s
c) Vy = g*t1 = 3.7828 m/s
d) = arctan[Vy/Vx] = 51.35° above horizontal
e) t1 = [2(2.6 - 1.2)/g] = 0.5345 sec
t2 = [2(2.6 - 0.8)/g] = 0.6061 sec
Th = t = 1.1406 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.